Postępowanie o zatwierdzenie układu jest tym spośród postępowań restrukturyzacyjnych, które najmniej ingeruje w funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Układ w tym przypadku opracowywany jest przez dłużnika, jako forma specyficznej, wielostronnej ugody.
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest tym spośród postępowań restrukturyzacyjnych, które najmniej ingeruje w funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Układ w tym przypadku opracowywany jest przez dłużnika, jako forma specyficznej, wielostronnej ugody. Nad przebiegiem postępowanie po stronie dłużnika czuwa nadzorca układu, którym jest wybrana przez dłużnika osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, z którym dłużnik zawiera umowę o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania. Zawarcie umowy z nadzorcą układu nie ogranicza dłużnika w zarządzie jego majątkiem. Nadzorca układu sporządza plan restrukturyzacyjny, przygotowuje wspólnie z dłużnikiem propozycje układowe, sporządza spis wierzytelności oraz spis wierzytelności spornych, współpracuje z dłużnikiem w zakresie zbierania głosów. Postępowanie to wyróżnia się tym, że dłużnik samodzielnie zbiera głosy wierzycieli nad układem. Do sądu składany jest dopiero wniosek o zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu nie ma wpływu na prowadzone wobec dłużnika postępowania sądowe i egzekucyjne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu nie może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15%. Postępowanie może być wszczęte wyłącznie na wniosek dłużnika.