Bank wiedzy:

Korekta dokumentów pracowniczych - konieczna

26 kwietnia 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca do polskiego systemu prawnego zmiany wynikające z implementacji dyrektyw w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Pracodawcy będą musieli dostosować treść dokumentów związanych z zatrudnieniem pracowników do wymogów określonych w nowelizacji kodeksu pracy.

Konieczna będzie modyfikacja treści dokumentów związanych z zatrudnieniem pracowników. Ustawodawca nakłada na pracodawców dodatkowe obowiązki związane z treścią umowy o pracę. Zmianie ulegną również stosowane dotychczas u pracodawców informacje o warunkach zatrudnienia oraz informacje przekazywane pracownikom przed wyjazdem do pracy w celu wykonania zadania służbowego poza granicami kraju na okres przekraczający 4 tygodnie, a także dokumentacja związana z polityką szkoleniową. Pracodawcy zostaną zobowiązani do informowania pracowników o możliwości zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, możliwości awansu i wolnych stanowiskach pracy. Pracodawcy zostaną zobowiązani do wskazywania przyczyn uzasadniających wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę również w zakresie umów zawartych na czas określony.

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza także całkiem nowe zasady udzielania urlopów dla pracowników. Wprowadzony zostaje m.in. urlop opiekuńczy na członka najbliższej rodziny w wymiarze 5 dni w ciągu roku kalendarzowego oraz możliwość skorzystania z pracowników z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni.

Pracodawca będzie miał również określone obowiązki związane ze złożeniem wniosku przez pracownika o zastosowanie wobec niego elastycznej organizacji czasu pracy.

Naruszenie obowiązków informacyjnych przez pracodawcę oraz przepisów o elastycznej organizacji pracy, urlopie opiekuńczym oraz dotyczące pokrywania przez pracodawcę kosztów szkoleń będzie stanowiło wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które pracodawcy grozić będzie kara grzywny w wysokości od 1000 złotych do 30.000,00 złotych.

Na pewno warto gruntownie przeanalizować stan obecny i zweryfikować zgodność procedur oraz dokumentacji firmowej ze znowelizowanymi przepisami. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Nasza Kancelaria świadczy kompleksowe usługi dostosowania regulacji wewnątrzzakładowej obowiązującej u pracodawców do wymogów nowelizacji kodeksu pracy obowiązującej od 26 kwietnia 2023 roku. 

(opracowała: adw. Beata Grygiel-Skrzypczak)