Bank wiedzy:

Home office już w kodeksie pracy, nowe obowiązki pracodawców

7 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy regulujące pracę zdalną i hybrydową. Zgodnie z przywołaną regulacją, praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Zasady wykonywania pracy zdalnej powinny zostać określone w regulaminie albo porozumieniu zawieranym z organizacjami związkowymi albo indywidualnie z pracownikiem.

Wraz z wprowadzeniem pracy zdalnej na pracodawcę został nałożony szereg nowych obowiązków. Pracodawcy powinni sporządzić wewnątrzzakładową dokumentację regulującą zasady wykonywania pracy zdalnej albo hybrydowej przez pracowników. Pracodawca powinien m.in. zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracę zdalnej, a także serwis i konserwację narzędzi pracy oraz wszelkich urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania pracy. Istotną nowością jest obowiązek ustalenia ekwiwalentu albo ryczałtu wypłacanemu pracownikowi w celu pokrycia wydatków związanych z wykonywaniem pracy zdalnej albo hybrydowej.

Zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przez pracodawcę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika i wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wprowadzona zostaje tzw. okazjonalna praca zdalna – pracownik będzie miał możliwość złożenia wniosku o wykonywanie pracy zdalnej w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wdrożeniem nowych obowiązków w firmach i instytucjach, warto skonsultować się ze specjalistą. Nasza Kancelaria świadczy kompleksowe usługi wdrożenia u przedsiębiorców regulacji związanej z pracą zdalną i hybrydową. Sporządzamy regulaminy pracy zdalnej i hybrydowej, weryfikujemy zapisy w regulaminach, wskazujemy jakie procedury należy wprowadzić w praktyce.


(opracowali: adw. Beata Grygiel-Skrzypczak, apl. adw. Alan Dopieralski)