Aktualności

Kara Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla... Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej

Choć historia ta w pierwszym odruchu może wywołać uśmiech pobłażania, to po chwili zmusza do refleksji. Jeżeli nawet profesjonalnym prawnikom, w dodatku pełniącym istotne funkcje w prawniczej korporacji, zdarza się naruszać przepisy RODO, to jeszcze bardziej powinni uważać reprezentanci innych profesji.

Prezes UODO nałożył na Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej administracyjną karę pieniężną w kwocie 23 580 zł za niezastosowanie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, co doprowadziło do utraty zewnętrznego nośnika danych (pendrive) zawierającego nagranie rozprawy rozwodowej z danymi osobowymi 8 osób w zakresie imienia, nazwiska, szczegółów dotyczących życia rodzinnego, relacji stron oraz podejrzeń o niewierność małżeńską.

Nośnik danych został dostarczony do Kancelarii Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej przez obrońcę obwinionego, celem udostępnienia nagrania rozprawy dostarczonego przez jedną z osób uczestniczących w rozprawie. Niestety później pamięć USB zaginęła i nie wróciła do właściciela. Jak wynika z uzasadnienia decyzji Prezesa UODO - zabezpieczenie ochrony danych w biurze Rzecznika Dyscyplinarnego była niewystarczająca.

Więcej informacji tutaj: https://www.uodo.gov.pl/decyzje/DKN.5131.31.2022

Ta sprawa potwierdza, że odpowiednie procedury wewnętrzne w firmach i instytucjach są po prostu niezbędne, by uniknąć naruszeń przepisów chroniących dane osobowe. Chodzi zarówno o szyfrowanie danych (tak, by mogła je odczytać wyłącznie uprawniona osoba), korzystanie z bezpiecznych nośników pamięci oraz odpowiednie ich przechowywanie.

Nasi eksperci są do Państwa dyspozycji - przeanalizują wewnętrzne procedury i pomogą we wdrożeniu bezpiecznych rozwiązań.

(opracowała: Aleksandra Zwolińska-Mańczak, Specjalistka ds.ochrony danych osobowych)